הקדמה

כמו בכל סוגי הספורט הקיימים, גם בספורט הניווט יש כישורים מסויימים שישפרו ויקדמו אתכם ויעשו אתכם יותר טובים. בכדי להיות מאוד טובים ואף מצויינים בניווט צריך להתאמן וגם להבין את המיומנויות הללו.

עשו את האימונים הנכונים

כשאתם מתחילים את צעדכם הראשונים בעולם הניווט כנווטים לא מנוסים או בראשית הדרך, אתם חייבים לוודא שאתם מתחילים גם להתאמן במיומנויות שונות. הסיבה היא שברוב הזמן במהלך הניווט הריצה היא לא על כבישים ושבילים נוחים כמו בתחרויות ריצה רגילות. בספורט הניווט רצים גם על שבילים צדדיים, שבילים חוליים וכמובן גם בשטח. אתם תרוצו גם בעליות וירידות ובאיזורים תלולים.ב כדי לוודא שאתם מוכנים לכך, ובכדי לוודא שתוכלו להתמודד עם כל תנאי השטח השונים, תתחילו להתאמן בסוגי אימונים שונים כבר מההתחלה. אימוני כח חשובים מאוד ויחזקו מאוד את הרגליים. בנוסף, אימונים אירוביים ואנאירוביים ברמות שונות של עצימות ואימוני אינטרוולים. מומלץ להתאמן בשטח ובאיזורים עם עליות. כל זה יתן לכם הבנה טובה מאוד של מה לצפות במהלך ניווט מבחינת הגוף והראש.

הגיעו לרמה מושלמת במיומנויות קריאת מפה

דבר אחד שצריך להבין הוא שיש הבדל גדול מאוד בין שני מצבים בזמן קריאת מפה.

הראשון הוא קריאת מפה בבית בעת ישיבה נינוחה על הספה עם שתיית יין ומזגן נעים והשני הוא קריאת מפה בזמן ריצה בשטח טרשי ומלא צמחייה. בזמן ניווט יש ללמוד איך לקרוא מפה בזמן ריצה בשטח ובמצבים לא נוחים. צריך גם לדעת איך לקלוט מהמפה בעת הריצה את המספר הרב ביותר של פרטים ומידע, תוך כדי מבטים חטופים על המפה. צריך ללמוד לוודא כל הזמן שהמפה מובילה אתכם לכיוון הריצה הנכון ובשימוש ובשילוב עם קריאת מצפן. בכדי לעשות זאת, אימון מצויין הוא פשוט לרוץ עם מפה באימונים בכלל ובאינטרוולים בפרט.

קודם כל צריך לדעת כיצד להחזיק מפה בכדי להיות טוב בניווט. הדרך הטובה ביותר היא לקפל את המפה בצורה נוחה ולהחזיק אותה בצורה כזו שהאגודל כל הזמן מוחזק על המיקום האחרון הידוע שלכם בשטח. בנוסף יש לוודא שכל האיזור מנקודת התחלת קטע הניווט גלוי ולא מקופל בטעות. יש כמובן גם להחליט במהירות תוך כדי הסתכלות על המפה מהי הדרך הטובה ביותר להגיע לתחנה הבאה. הדרך שמובילה אתכם ליד פריטים ברורים ובולטים היא הדרך הטובה ביותר. צריך ללמוד איך להבין ולראות את אותם הפרטים החשובים. חשוב להתמקצע בשמירה על הכיוון בעזרת המפה והמצפן. בכדי לעשות זאת מאוד עוזר לבחור עצם ברור בכיוון ההתקדמות שנמצא קצת רחוק ולהיעזר בו.

לימדו איך לרוץ מהר בשטח

מיומנות זו גורמת לכם להיות הכי טובים בניווט בכל רגע נתון. צריך להתאמן באופן קבוע ולהתמקצע בריצה מהירה בשטח וביער. הדרך הכי טובה בזמן הניווט לרוץ מהר היא תמיד להסתכל 20 מטר קדימה. בזמן הריצה בניווט בשטח צריך להחליט מיקרו החלטות מהירות תוך חלקיקי שניות. כל זאת יעזור לכם להתמש ב ״חוש השביעי״ ולרוץ בשטח ובאיזורים הכי קשים לריצה תוך כדי החזקת מפה הניווט ביד. חייבים אימונים תכופים בכדי ללמוד וליישם ולהצליח בזאת.

ללמוד איך לא ליפול

עכשיו, בכדי שאתם תהיו הכי טובים בניווט, אתם חייבים להפנים ולהתמקצע ב ״יכולת של לא ליפול״ בשטח טרשי. תוכלו לעשות זאת רק אם יש לכם חוש שיווי משקל טוב. ניתן לשפר יכולת זו בעזרת מגוון אימונים. אפשר לזרוק כדור אחד לשני בלי לזוז מהמקום, אפשר לעמוד על רגל אחת ויש עוד. זו מיומנות מאוד חשובה בניווט כמובן.

תיחקור אחרי הניווט

אנשים שמגיעים למצויינות ומושלמות במה שהם עושים הם אלו שחוזרים ומתחקרים את הביצועים שלהם אחרי הניווט, וזאת בכדי להבין ולהפנים מה הטעויות שלהם ומה הנקודות החזקות שלהם בניווט. זה חייב להיות חלק בלתי נפרד מהאימונים שלכם אם אתם רוצים להגיע להתקדמות משמעותית ביכולות הניווט עכשיו ובעתיד. מומלץ גם כמובן להשוות מול אחרים ולקבל מושג לגבי האתגרים שהיו להם במהלך הניווט ואיך התמודדו איתם. תתמקדו בבעיות העיקריות שלכם וכך תשתפרו בניווט.

סיכום

יש להבין שניווט זה ספורט של יותר מריצה בלבד. מומלץ לא לנסות להתקדם מהר מדי וללמוד מה ואיך צריך לעשות לפני שיוצאים לניווט ומתנסים בשטח. שוב, מומלץ להגיע לרמה גבוהה מאוד עד מושלמת בשימוש במצפן אבל גם איך לנווט בלעדיו. מיומנות הניווט ללא מצפן חשובה מאוד כי הכל יכול לקרות למצפן בזמן ניווט. ללא מצפן יכולת הניווט מסתמכת רק על מאפייני השטח והמפה. העצה האחרונה היא, לעולם לא להיכנע ולהפסיק להתאמן בניווט אם אתם לא רואים את התוצאות ושיפור. לכולם לוקח זמן וסבלנות להגיע לרמה גבוהה של מיומנות ומקצועיות בניווט. אתם צריכים לעבוד קשה ולהתמיד ולהאמין בעצמכם עד שתהיו יותר טובים מהאחרים.

תירגום – עודד ורבין, 2018
מקור – אתר nopesport, נובמבר 2017 – כתבה