תאמינו או לא עידן הניווט באמצעות מפה ומצפן עוד לא הסתיים. דוגמה הכי פשוטה לכך זה הטיול או המסע שאליו אתם יוצאים פעם בשנה לפחות, בארץ או בחו"ל, כמו למשל: טיולים רגליים בדולומיטים באיטליה, גראנד קניון בארה"ב ואפילו בשמורת טבע עין גדי בישראל.
גם אם לא רכשתם מפות סימון שבילים, בכניסה לכל שמורת טבע או גן לאומי מוסדר,תקבלו מפה (תצלום אוויר, מפה טופולוגית או איור) שלעתים אינה מפה מדויקת אבל יכולה לסייע לכם להתמצא באתר ולהבין איפה אתם נמצאים. במפה לרוב מסומנים מסלולים, נקודות עניין ותצפית מיוחדות ונדרש חוש התמצאות ויכולות ניווט ברמה בסיסית כדי לנווט באמצעות המפה. לפחות מחצית מן המטיילים יתמודדו עם מפות ייעודיות של אתרים, מפות דרכים ותרשימים בהצלחה.

עכשיו שיש לכם יכולת ניווט בסיסית או מעולה, אולי גם GPS מתקדם, מה עם תכנון?
זו התשובה הכי טובה שלי תמיד לאלו שטוענים שלא צריך לדעת לנווט היום. האמת שתכנון מסלול טיול דורש יכולת קריאת מפות וניסיון. חלקו של הניסיון בכך שהמתכנן יוכל לדעת טוב יותר מה מחכה לו, עליות וירידות, אורך מסלול, עבירות בהתאם לאזור בו הוא עתיד לטייל. הרי זו האומנות על רגל אחת לדעת לנבא באמצעות המפה איך נראה השטח והדרכים  בהם נצטרך ללכת בבטחה, תכנון טוב משמע חוויה מוצלחת ובטוחה יותר.

מה שאתם רוצים הוא לטייל, לנצל את הזמן שהקצבתם לכם בצורה הטובה ביותר, להימנע מבזבוז זמן (שאינו מיותר) על ברבורים בניווט, בדרכים בעיר, או בשטח עם רכב או ברגל (גם כשיש Waze או Google maps) בארץ ובחו"ל. החישוב הוא פשוט ברגע שהבנתם בצורה בסיסית את המפה תוכלו לרשום לוח זמנים ולדעת בדיוק מתי אפשר להתחיל כדי לסיים בזמן שאתם רוצים. אז הנה אני ממליץ לכם להתארגן מראש ויש לי כמה טיפים לתת:

  1. השתמשו במפות שמחלקים בכניסה לאתרים או חפשו אותם בטרם עת באינטרנט, למשל: מפות אתרי קק"ל או רשות הטבע והגנים, לדוגמה: שמורת טבע עין גדי, הן יסייעו לכם לנווט באתר.
  2. רכשו מפות ניווט המתאימות לסוג הטיול שלכם.
  3. בצעו תעדוף על גבי המפה של אתרי חובה וכאלו שלא.
  4. קחו אתכם מצפן טיולים מתאים (פנו אלינו נשמח לעזור).
  5. תכננו על גבי המפה את המסלול עם חלוקה למקטעי מרחק וזמן משוער.
  6. עצרו מדי פעם וודאו את המיקום העצמי שלכם על גבי המפה, וודאות מעצימה את ההנאה והביטחון.
  7. שפרו את יכולות ההתמצאות שלכם, הצטרפו לניווט של נביגו.
  8. אחרי המסלול, כתבו על המפה כמה זמן לקח לכם, תובנות, ואם היה חסר משהו. זה ישמש אתכם לפעם הבאה, גם בטיול אחר.

תיהנו בטיול!

מאת: מאור פרנטה

 

בתמונה: מפת אתר The Narrows
מפת אתר מסלול הנקיקים ב zion park, שמורת טבע נודעת עם טבע פראי ומעניין.