התבקשנו להעביר פעילות ניווט ספורטיבית מיוחדת לארגון בשם 'הרמב"ם היומי'. זוהי תכנית המבקשת ללמד כמה שיותר אנשים ובני נוער בפרט על רוח הרמב"ם. הפעם היה עלינו לחבר את הנושא המרכזי – חקלאות ברוח הרמב"ם, לפעילות חווייתית ולא שגרתית. כאן נכנסנו לתמונה במלוא המרץ ויצרנו פעילות ניווט ביער המגנים, המוקף בשטחים חקלאיים, המתאימה לרמב"ם היומי כמו מפה ליד.

שילוב כוחות עם מחשבה וניסיון

כחודש לפני הפעילות יצאנו ביחד עם רכז של הרמב"ם היומי לשטח ויצרנו עבורם מסלולי ניווט בני 20 תחנות ניווט. ביקשנו מצוות הרמב"ם להכין כתב חידה הקשור לנושא האירוע. ביום הניווט הצבנו בשטח תחנות ניווט המורכבת ממנסרת ניווט (משולש בגודל 30 ס"מ בצבע כתום ולבן), מנקב ספורטיבי, ודף ממותג (עם 4 תשובות) תלוי על תחנת הניווט. בנוסף יצרנו דף כתב חידה שבו יש שאלות בלבד (התשובות בתחנות הניווט) וליד כל שאלה 4 ריבועים,  כאשר צריך לנקב את הריבוע הנכון לפי התשובה הנכונה שאותה ניתן לראות רק בתחנת הניווט.

 

 

תדריך מובנה וברור

הקבוצות, שהגיעו מרחבי אזור המרכז, מונות כ- 20 תלמידים ומורה (רב) שמלווה אותם. עם הגעתם קיבלו מנציגי הרמב"ם היומי , חולצות, מספרי חזה, סלסלת תפוחים, וספר עם פירושי הרמב"ם. התלמידים התחלקו לחוליות של 4 משתתפים, ראינו קבוצות עם נוער ערכי המתפעל והנהנה מיופיו של המקום והטבע. חילקנו לתלמידים את ערכות הניווט הכוללות: מפות ניווט ספורטיבי ודף כתבי חידה, תדרכנו את הקבוצות על קריאת מפה, מציאת הצפון, הצפנת מפה, טכניקות ניווט בסיסיות ולאחר מכן על השימוש בכתב החידה והכי חשוב על הוראות הבטיחות.

 

 

בת'כלס זה מה שהיה

הקבוצות יצאו לדרך, ראינו אותם רצים בין שבילי היער, מגיעים לתחנות הניווט ופותחים את ספר פירושי הרמב"ם שקיבלו מבעוד מועד ומנקבים את התשובה המתאימה. כתב החידה הכיל בחלק מהתחנות שאלות קשות ובחלק שאלות קלות יותר, גם הניווט לתחנות היה ברמות קושי שונות. אנחנו המדריכים בשטח התפעלנו מהחיבור של כתב החידה למקום ומהחיבור המושלם של למידה חווייתית. הנווטים בשטח פותחים את הספר ומשקיעים באיתור התשובה הנכונה, כי אם התאמצו להגיע לתחנה, אז כבר שווה להם להתאמץ ולענות נכון.  בסיום הניווט שכל החוליות חזרו בדקנו את כל דפי כתב החידה והכרזנו על החוליות המנצחות. שלושת החוליות המובילות סיפקו גאווה משמעותית לבית הספר ממנו הגיעה, בהפגנת הידע והרוח הספורטיבית.

 

 

יום שופע בערך מוסף והחיבור לניווט

לאחר פעילות הניווט כינסנו את התלמידים לשמוע הרצאה מפי אליאסף פרץ, בנה של מרים פרץ, אחיהם של אוריאל ואלירז פרץ ז"ל. ההרצאה הייתה לא פחות ממדהימה, והעלתה בנו שאלות מעניינות. החלק החזק ביותר בהרצאה, אותו ניקח אתנו להמשך, היה כאשר אליאסף קישר בין המפה והמצפן החומריים, איתם אנחנו מנווטים כל יום, אל העולם הרוחני.

"במשך אלפיים שנות גולה, המצפן המוסרי של העם היהודי הצביע לכיוון ארץ ישראל. וכאשר שבנו לארץ ישראל, המצפן המוסרי שלנו הצביע לכייון ירושלים. וכאשר שבנו לירושלים המצפן המוסרי שלנו הצביע לכיוון הכותל, אך כאשר הגענו אל הכותל… המצפן החל להסתובב סביב עצמו. לכל אחד יש את המצפן שלו, שמכוון אותו אל הנקודה".

 

 

נשמע לך מעניין להציע פעילות משמעותית לארגון שלך? 
ניתן להשאיר פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם.

    כיצד שמעת על עלינו?
    גוגלפייסבוקאינסטגרםלינקדאיןהמלצת חבראחר