זה לא הגיל, זה התרגיל!

העברנו פעילות ניווט בפארק ענבה לכ-100 תלמידים שלומדים כיום בבתי ספר יסודיים שונים בעיר, אך בשנה הבאה יעלו לחטיבות הביניים בעיר. נבחרנו להעביר לילדים פעילות ניווט שתגבש אותם לקראת העלייה לחטיבה, שהיא שלב חשוב מאוד בחייהם.

ניווטים ופעילות גיבוש?

ציוותנו את התלמידים לרביעיות, כאשר כל תלמיד בחוליה הוא מבית ספר יסודי אחר. נתנו לכל צוות מפה, הדרכה מקיפה ושחררנו אותם לשטח לנווט. כמו בכל פעילות ניווט, נתנו לתלמידים חופש בחירה מוחלט בתכנון המסלולים והשארנו להם את קבלת ההחלטות, דבר שהוא לא מובן מאליו כשעובדים עם ילדים בגיל 12. תהליך קבלת ההחלטות והאתגרים שבהם נתקלו התלמידים בניווטים פשוטים או מורכבים, מסייעים להם להכיר את חבריהם לקבוצה. במקרה הזה, שנה הבאה הם יהפכו לחברים לספסל הלימודים שכבר הכירו "בשטח".

 

 

ניווטים מותאמים לקהל היעד

כמובן שהתאמנו את הניווט במיוחד לקהל היעד שלנו. בחרנו בכוונה בפארק ענבה, שהוא פארק שמשלב מדשאות, אגם יפה וגם שטח טבעי שאופייני לאזור מודיעין- גבעות סלעיות וחורש. כל אלו מתוחמים בגדר, מה שמצד אחד יצר סביבה סגורה שבה הילדים יכולים להתנסות בבטחה בניווט בפעם הראשונה, ומצד שני נתן לנו את האפשרות לפקח על הניווט וקלות יחסית ולהגיע לסייע במקרי חירום.

 

 

ניווטים בקטנה

לתלמידים שסיימו מוקדם את הפעילות הכנו בונוס- "ניווט מגרש". זהו ניווט על שטח פצפון של מגרש כדורסל, שבו הילדים מתרוצצים הלוך ושוב עם מפה כשכל שנייה משנה. בניגוד לניווט הקבוצתי, שבו הילדים צריכים לשתף פעולה ולהתחשב בחברי הקבוצה, בניווט הזה שהיה יותר אישי הם הוציאו את שארית הכוחות כדי לעקוף את החברים שלהם ולהיות המהירים ביותר.

אנחנו מאוד שמחים ממה שהפעילות השיגה. חבורה של ילדים, שלפני שקיבלו מאתנו את המפה כלל לא הכירו אחד את השני, סיימו את היום כחברים טובים. אנחנו מאמינים שגיל ההתבגרות זה הגיל המושלם לחזק בילדים את תחושת העצמאות, ושאין כלי טוב יותר לכך כמו ניווטים.

 

 

נשמע לך מעניין להציע פעילות גיבוש בבית הספר שלך? 
ניתן להשאיר פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם.

    כיצד שמעת על עלינו?
    גוגלפייסבוקאינסטגרםלינקדאיןהמלצת חבראחר