יער בן שמן

 

בתמונה: יער בן שמן ושטחי החקלאות סביב

מיקוםמרכז, בין לוד למודיעין
חניוןחניון פעיל עם שולחנות קק"ל
חטיבת נוף: שפלת יהודה הצפונית
יחידת נוף: בן שמן
חבל ארץ: שפלת יהודה
רום: 100-230 מטר מעל פני הים
צומח: יער נטע אדם
משקעים: 400-600 מ"מ בשנה
נחלים מרכזיים: נחל גימזו
מפות: טיולים וסימון שבילים מס' 9 , מפה ספורטיבית מעודכנת ל- 2017 בקני מידה משתנים בין 1:4,000 עד 1:20,000
ניהול גאוגרפי: מחוז מרכז של קרן קיימת לישראל (קק"ל)

 

רקע על יער בן שמן

יער בן שמן הוא אחד מהיערות הגדולים והמוכרים בארץ. הוא ממוקם בין הערים לוד ומודיעין-מכבים- רעות ומתפרש משני צידיו של כביש 443. היער הוא יער נטוע ונטיעתו החלה בשנת 1908 לאחר שהתברר כי האדמה הטרשית שהייתה במקום אינה מתאימה לחקלאות. פרויקט ייעור יער בן שמן החל את מפעל הנטיעה בארץ עליו לקחה אחריות  קק"ל והינו פועל עד היום. בזכות פרויקט זה זכתה מדינת ישראל בתואר מיוחד מטעם האו"ם כמדינה היחידה בעולם בה מספר העצים עלה לאורך המאה ה-20.

כיום, יער בן שמן הפך לאחד מאתרי רכיבת השטח הפופולריים ביותר בארץ בזכות השבילים והסינגלים הרבים שבו. ריבוי זה בתוספת השטח המשתנה של היער הפכו אותו לאחת משטחי הניווט הטובים בארץ המתאים לכל הרמות.

נקודות עניין:

מצפה מודיעין, חניון העיוורים, חניון הסוסים, הגן המוזיקלי, בקעת הנזירים, דרך החשמל, הפגודה התאילנדית. ביער בן שמן שוכנת חורבת הגרדי אשר בחפירות שנערכו בה נמצאו שרידי מבנה אשר בו ככל הנראה שכנו קברם של החשמונאים.

בתמונה: חניון הסוסים, חניון מבודד עם ספסלים ושולחנות ותצפית נהדרת

הטבע באזור:

האזור מאופיין בעצים כגון: אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, אשחר ארץ ישראלי וחרוב. בנוסף, בתחילת  נטיעת היער, נטעו בו עצי זית אך גידולם לא הצליח. עקב כך המליצו המומחים לנטוע עצי סרק ביער והיום בעיקר ניתן לראות בו עצי אורן וברושים. בעלי החיים הנפוצים ביער הם בעיקר יונקים כגון: צבאים, שועלים ותנים. נוסף על כך, יער בן שמן נמצא על ציר נדידה של מגוון עופות לאורך השנה. בעיקר נדידתם של עיטי החורש בתחילת הסתיו המושכים מתעניינים רבים ליער.

טופוגרפיה:

תבליט – יער בן שמן בנוי מגבעות רבות אשר תלילותן משתנה בין אזוריו השונים. שיפועו הכללי של היער יורד בכיוון דרום-מערב, גובהו נע בין 100 מטרים (נחל גמזו, נקודת מפגש עם כביש 1) ל230 מטרים (באזור קברי המקבים וחניון הטרסי). המסלע באזור הינו גיר רך, הגאיות והנחלים רחבים והגבעות רחבות ועגלגלות ולכן הוואדיות הפכו לשטחי חקלאות אטרקטיביים.

תכסית – ביער בן שמן מצויים שבילים וסינגלים רבין של אופניים אשר הופכים אותו לעביר ביותר. הצמחייה בו אינה צפופה במרבית היער, דבר המאפשר גם "חיתוך" דרך השטח וחוסר מחויבות להיצמדות לשבילים. בחלק מאזוריו מצויים ביער פרטי סלע רבים. בנוסף, ביער עוברים כביש אספלט וקו מתח אשר קשים לפספוס כאשר עוברים בקרבתם (טיפ של אלופים: מומלץ להשתמש בפריטים בולטים אלו בניווט שלכם על מנת להתאפס או כגבול ברבור).

 

 

בתמונה: חלק ממפת יער בן שמן מזרח

מפות ניווט ספורטיביות:

מגוון המפות ניווט ספורטיבי של אזורי יערות בן שמן הוא גדול ומכיל את: קברי המקבים, נאות קדומים, בן שמן מזרח/מערב, גמזו, בית ענבה ומפת רוגיין של כל היער. קני המידה של מפות אלו הינו לרוב 1:10,000 או 1:7,500 (בהתאם לאורך המסלול והגיל אליו מיועד). בנוסף לנאות קדומים יש גם מפה המיועדת לסגנון ה"ספרינט" בקנה מידה של 1:4,000 ומפת הרוגיין של היער בקנה מידה של 1:20,000.

הניווט ביער בן שמן נוח ומתאים למגוון רחב של קבוצות:
גיבוש צוותים בחברות ואירגונים

ימי הולדת ובני / בנות מצווה
פעילויות משפחתיות

 

 

 

 

מיקום על המפה והוראות הגעה:

למגיעים ממערב: פונים מזרחה לכביש 443 במחלף בן שמן ולאחר מכן בפנייה הראשונה ימינה נכנסים ליער והמצפה נמצא משמאל. אם לא מוצאים חנייה אפשר לפנות ימינה מיד אחרי הפנייה, לעבור במנהרה מתחת לכביש הראשי ומימין ימצא מגרש חנייה נוסף.

 

רוצים לאתגר את יכולות הניווט וההתמצאות שלכם ביער בן שמן? צרו קשר

נשמח לקבל את פנייתכם ולחזור אליכם בהקדם האפשרי.

    כיצד שמעת על עלינו?
    גוגלפייסבוקאינסטגרםלינקדאיןהמלצת חבראחר