ניווט שבילים או Trail Orienteering, הוא ענף ספורט מרתק המשלב ניווט מדויק עם חיבור לטבע. בניגוד לניווט רגיל, ניווט שבילים אינו תחרות ריצה, אלא שם דגש על דיוק בזיהוי נקודות ציון בשטח. יתרון משמעותי של ניווט שבילים הוא הנגישות שלו – הוא מתאים לכל אחד, ללא קשר ליכולות פיזיות, ומאפשר לאנשים עם צורך בנגישות להנות מהחוויה באופן שוויוני.

מהו ניווט שבילים?

בניווט שבילים, המשתתפים מקבלים מפה מיוחדת ועליה מסומנות נקודות החלטה (desicion point) ועליהם להגיע לנקודות ההחלטה שנמצאות על שבילים כמובן ולזהות את תחנות הניווט ממרחק מבלי לגשת אליהם פיזית. הזיהוי נעשה באמצעות בחירת התשובה הנכונה מבין מספר אפשרויות, כאשר כל תשובה מתארת את מיקום דגל תחנת הניווט על המפה ביחס למיקומו של המתמודד. הזיהוי נעשה מהשביל ולא מצריך ירידה לשטח ולתחנת הניווט עצמה.

Trail Orienteering פותח במטרה לאפשר לכולם, כולל אנשים עם מוגבלויות ניידות, להשתתף בתחרות ניווט משמעותית. מכיוון שזיהוי הנקודות נעשה מרחוק, והמתחרים אינם נדרשים לצאת מהשבילים, משתתפים עם וללא מוגבלויות פיזיות מתחרים בתנאים שווים. ניווט שבילים תוכנן במקור עבור מתחרים נכים, אך כיום הוא פתוח לכל. תפיסה מוטעית נפוצה בעבר גרסה שמדובר בתחרות המיועדת רק לבעלי מוגבלויות פיזיות, אך תפיסה זו אינה נכונה. ניווט השבילים מותאם לכולם וכל אדם עם מוגבלות, קושי פיזי, משפחה עם עגלה ועוד יכול להנות מחווית הניווט. אנשים שנפצעו במלחמה או בפעילות צבאית יכולים גם כן לחוות ניווט זה – הניווט דורש את אותו המאמץ הקוגניטיבי, יכולות כיוון וניווט במרחב שהניווט המסורתי דורש.

העוסקים בניווט שבילים מגיעים מרקעים מגוונים:

 • אנשים עם מוגבלויות: ניווט שבילים נגיש מאפשר לאנשים עם מוגבלויות פיזיות להשתתף באופן פעיל.
 • נכים: ניווט שבילים יכול לתת הזדמנות למשל לנכי צה"ל לחזור לטבע, לפתח מיומנויות חדשות וליהנות מחוויה מגבשת.
 • משפחות: ניווט שבילים הוא פעילות נהדרת לכל המשפחה, ומאפשר לילדים ולמבוגרים ליהנות יחד מהטבע ומאתגרים חדשים. הניווט הנגיש מאפשר מסלול ניווט יחד עם עגלה.
 • חובבי טבע: ניווט שבילים נותן דרך ייחודית לחוות את הטבע מקרוב ולגלות מקומות חדשים.
 • ספורטאים: ניווט שבילים דורש מיומנות קוגניטיבית גבוהה, קבלת החלטות מהירה והתמצאות טובה, נוכח העובדה שצריך לזהות את תחנות הניווט ממרחק בזמן מוגבל.
 • מתחרים: ניווט שבילים תחרותי מושך אלופי עולם בהתמצאות רגלית, המעוניינים להתמודד באתגרים טכניים ייחודיים.

ניווט שבילים יכול להיות רלוונטי לכל אחד, בין אם אתם מחפשים הרפתקה מאתגרת, פעילות ספורטיבית בטבע או טיול נינוח עם המשפחה, ניווט שבילים הוא בשבילכם.

ענף ספורט בינלאומי:

ניווט השבילים הוא אחד מארבעת ענפי הניווט שאושרו על ידי הפדרציה הבינלאומית להתמצאות (IOF). אליפויות אירופה ואליפויות עולם מתקיימות מדי שנה מאז 1944 ומאפשרות למתחרים מכל רחבי העולם להתחרות זה בזה ולהשתפר. אליפות העולם לניווט במסלולים (WTOC) פתוחה לכל המגיעים, ללא קשר לגיל, מין או יכולת גופנית. קיימת גם קטגוריה סגורה המיועדת לבעלי מוגבלויות. התחרות העולמית הראשונה  אי פעם בניווט שבילים נערכה בשנת 1999 ואליפות העולם הראשונה בניווט שבילים אורגנה בשנת 2004. אליפות העולם מתרחשת כעת מדי שנה. פעילות הניווט השבילים פותחה כדי להציע לכולם, כולל לאנשים מוגבלים בניידות, הזדמנות להשתתף בתחרות ניווט.

האתגר השונה בניווט שבילים:

בניווט שבילים, האתגר מתבסס על זיהוי פריטים בשטח תוך שימוש במפה ייעודית. בניגוד לניווט רגיל, לא ניגשים לנקודות עצמן, אלא מגיעים לנקודות ציון נוחות ובטוחות (כמו קצה שביל או צומת). במרחק קצר מהנקודה, תצטרכו לזהות את הפריט המתאים מבין מספר סימנים בשטח, תוך התאמה למפה. הזיהוי מורכב יותר מבניווט רגיל ולרוב יש יותר נקודות ופריטים על המפה.

 

ברמות קושי נמוכות – פתרון הבעיות מתבסס על קריאה מדוקדקת של מפת ההתמצאות, התאמת תכונות השטח למידע המופיע במפה, זיהוי נקודות ציון בשטח, בחירת נתיב יעיל תוך התחשבות במכשולים, ניהול זמן נכון. ברמת קושי זו ניסיון קודם בהתמצאות אינו הכרחי.

ברמות קושי גבוהות יותר– נדרשים כישורי ניווט מתקדמים יותר. הניווט הינו מדויק תוך שימוש במצפן ובמפת שטח מפורטת. נדרשת בחירת נתיב מאתגר תוך התחשבות בתנאי שטח מורכבים, שימוש בטכניקות ניווט מתקדמות, כגון חישוב אזימוט וקריאת קווי גובה, התמודדות עם תנאי מזג אוויר משתנים וקבלת החלטות מהירות תוך כדי ניהול לחץ. ברמה הבינלאומית, הקורסים הופכים למבחנים קשים הדורשים מיומנות גבוהה, אף יותר מזו הנדרשת בהתמצאות רגלית.

 

השוני העיקרי בניווט שבילים בהשוואה לניווט רגליים: 

 • תחנות הניווט אינן חבויות אלא ן גלויות והאתגר הוא לזהות את אלו סימנים בשטח מתאימים לתחנת הניווט או תחנות הניווט המסומנות במפה.. 

 • בשטח יש מספר סימונים לכל תחנת ניווט ורק אחד מהם באמת משקף את תחנת הניווט הנכונה שהנווט מתבקש לזהות, לכן הסימנים אף הופכים להיות סימנים מבלבלים או מכשילים.

 • שיטה נוספת היא התאמה של כל הסימונים בשטח למקום הנכון על גבי המפה.

 • אין מספרים על תחנות הניווט בשטח כמו בניווט הרגיל ולכן בניווט שבילים אין יכולת אימות.

 • בניווט על פי הסדר, שביל ההתקמות מסומן על המפה ויש להתקדם על פיו עד לנקודות ההחלטה שבהן מבצעים את משימת בחירת התחנה הנכונה.

 • האתגר הקוגנטיבי כולל התייחסות למרחב ובטכניקות שונות לבצע התאמה של המפה לשטח ולא רק בנתיב הניווט הספציפי כמו בניווט רגלי. 

 • מהירות אבל הכוונה לחשיבה מהירה כדי לקבל את החלטה מהירה ונכונה, יש מגבלת זמן לניווט ואפילו לזמן שמקבלים בכל נקודת החלטה.

ניווט שבילים מציע אתגר ייחודי לכל רמת ניסיון, בין אם אתם מתחילים או מנוסים, ניווט שבילים יאפשר לכם לפתח את כישוריכם, לחוות את הטבע ולגלות את היכולות הפיזיות והמנטליות שלכם. במהלך התחרות, המשתתפים נתקלים בבעיות ניווט שונות. ניווט שבילים משלב אתגר פיזי ומנטלי, תוך כדי חיבור לטבע ופעילות ספורטיבית. במהלך התחרות, המשתתפים נתקלים בבעיות ניווט מגוונות. 

אז למה ניווט שבילים?

ניווט שבילים היא פעילות מרתקת, מאתגרת ומתגמלת לכל אחד, ללא קשר ליכולותיו הפיזיות. זוהי דרך נהדרת לחוות את הטבע מקרוב, לפתח מיומנויות חדשות, ליהנות מחוויה מגבשת ולגלות את היכולות הפיזיות והמנטליות שלכם.

 • פעילות נגישה: ניווט שבילים פותח צוהר לעולם חדש של הרפתקאות עבור אנשים עם מוגבלויות פיזיות, נכי צה"ל, מתקשים בהליכה ומשפחות עם עגלות. ניווט שבילים מאפשר לאנשים עם מוגבלויות פיזיות להתחרות בתנאים שווים.

 • חיבור לטבע: זוהי דרך נהדרת לחוות את הטבע מקרוב, ללמוד על הסביבה ולהכיר צמחים ובעלי חיים. ניווט שבילים נותן דרך ייחודית לחוות אזורים חדשים ולגלות מקומות יפים בטבע.

 • פיתוח מיומנויות: ניווט שבילים תורם לפיתוח מיומנויות ניווט, קריאת מפה, תפיסת שטח, חשיבה וקבלת החלטות מהירה

 • חוויה מגבשת: פעילות נהדרת לכל המשפחה, לחברים ולכל קבוצה, תוך יצירת שיתוף פעולה ועבודת צוות. ניווט שבילים מאפשר להכיר אנשים חדשים וליצור קשרים חברתיים חדשים.

 • התמודדות עם אתגרים: ניווט שבילים כמו ניווט רגלי הוא נותן הזדמנות להתמודד עם אתגרים פיזיים ומנטליים, תוך כדי פיתוח כושר גופני וחוסן נפשי.

 • העצמה אישית: ניווט שבילים נותן תחושת סיפוק והעצמה עצמית לכל אחד, ללא קשר ליכולותיו הפיזיות.

 • הפגת מתחים: שהייה בטבע ידועה כמסייעת בהפגת מתחים וחרדות, וניווט שבילים מאפשר חיבור עמוק יותר לטבע ולסביבה.

 • למידה: ניווט שבילים נותן הזדמנות לילדים ולמבוגרים ללמוד על ניווט, קריאת מפה ותפיסת שטח. 

 • הנאה: זוהי פעילות מהנה ומרתקת לכל גיל, לכל רמת כושר ולכל קבוצה.

 • גיוון: קיימים מסלולים רבים ומגוונים ברמות קושי שונות, כך שכל אחד יכול למצוא מסלול המתאים לו.

בין אם אתם מחפשים הרפתקה מאתגרת, פעילות ספורטיבית בטבע או טיול נינוח עם המשפחה, ניווט שבילים מציע לכם את האפשרות לחוות את כל אלה ועוד. 

Navigo: פורצים דרך בניווט שבילים נגיש!

אנו מאמינים שהניווט מתאים לכולם,ללא קשר למגבלות פיזיות, וכל אחד ראוי לחוות את ההנאה והאתגר של ניווט שבילים. לכן פיתחנו מספר ניווטים ייחודיים ומותאמים תוך שימוש בניסיון הרב שצברנו בתחום ובאמצעות טכנולוגיה שהיא חלק אינטגרלי מהפעילות שלנו.

אפליקציית Navigo גם לניווט שבילים:

מעבר ליתרונות הרבים של האפליקציה שלנו בדומה לחידות קופצות בניווטי כתב חידה, כאן בניווט שבילים אנו מקפיצים את המשימה בא המנווט יצטרך לבחור מהי תחנת הניווט הנכונה מבין הסימונים על גבי תמונה שתוצג לו עם השאלה על מסך הנייד. בחירה נכונה תקנה לו ניקוד ואפשרות להתקדם לתחנות הבאות.

יתרון זה הוא גם יעיל וחסכוני ואין צורך להציב בקרים בכל נקודת החלטה בשטח כמו בניווט שבילים קלאסי, באמצעות אפליקציה מבוססת מיקום המשתמש מקבל את המשימה שהוא באמת בנקודת החלטה שמסומנת במפה.

אנו מציעים אירגון אירוע ניווט שבילים לפי הדרישות של הקבוצה שכולל הדרכה מקצועית, מפות ועזרים ברמה גבוהה, שילוב טכנולוגיה וגם דואגים שכל משתתף ירגיש בטוח ומוּכְן להתמודדות עם האתגרים. ניווטי השבילים הנגישים שלנו מאפשרים לנכים, נכי צה"ל, אנשים עם כיסאות גלגלים, מתקשי הליכה, משפחות עם עגלות ואנשים עם קשיים אחרים – ליהנות מפעילות ספורטיבית מאתגרת

אנו מזמינים אתכם לחוות את עולם ניווט השבילים הייחודי שלנו, ולגלות עולם חדש של אפשרויות והנאה. בין אם אתם בעלי ניסיון רב בניווט ובין אם אתם חדשים בתחום, אנו מציעים לכם מסלולים מותאמים אישית, הדרכה מקצועית ותמיכה לאורך כל הדרך.

לסיכום:

ניווט שבילים, הוא ניווט נגיש ועדיין מאתגר כיוון שנדרש לזהות את תחנות הניווט מבלי לגשת עד אליהן, המתחרים עם וללא מוגבלויות פיזיות מתחרים בתנאים שווים, מה שיכול להתאים לנכי צה"ל, נכים ובעלי מוגבלויות המעוניינים להתנסות באתגר ניווט והתמצאות. מיועד לקבוצות ייעודיות שמעוניינות להעניק לאנשיהם פעילות, אירוע שיא או אפילו קורס מתמשך בניווט. אנחנו בנביגו נשמח לבנות לכם ניווט שבילים ולאפשר לכם להיכנס לעולם שלנו לפי האילוצים שלכם ובהנאה רבה!

ניווט שבילים הוא ניווט נגיש הפותח לכם צוהר לעולם חדש של הרפתקאות. 

אל תחכו, צאו לטבע ותתחילו לנווט!