ניתן לגבש כיתה בדרכים רבות. אנו מאמינים, שהדרך הטובה ביותר לכך היא להציב בפני ילדי הכיתה – בכל גיל – אתגרים בשטח ולתת להם להיווכח בעצמם למה הם מסוגלים להגיע כשהם פועלים ביחד, למען מטרה משותפת. זה מה שעושות סדנאות הניווט-גיבוש של נביגו.

הסדנאות מתוכננות באופן יצירתי ומדורג, ומציבות בפני הילדים משימות מוחשיות בשטח, שעליהם לבצען תוך מאמץ משותף. אין מדובר בסתם מאמץ, אלא בחתירה משותפת למטרה, באמצעות ניווט בשטח – ביער, בפארק, או בשכונה עירונית. בניווט ספורטיבי הדרך להשגת המטרה חשובה לא פחות מהיעד הסופי וכשהפעילות הכיתתית מתבצעת בקבוצות, נוצר הגיבוש מאליו, כי כולם שותפים לבחירת הדרך שתוביל אותם מנקודת ציון ("תחנה") אחת לשניה, עד לסיום המסלול.

ניווט גיבוש כיתה, הכולל בד"כ הפעלות שטח (משחקי חברה מעולם הניווט) ומסתיים בשולחן עם כיבוד ומשקאות שהילדים אוהבים, מעניק לילדים חוויה מיוחדת, מרתקת, שתורמת להעמקת גיבוש הכיתה. מעבר לכך, הילדים מתנסים, אולי לראשונה בחייהם, ללא ליווי ההורים, בהתמצאות ותנועה עם מפה בשטח, והמסע החווייתי הזה משמש אותם גם בהמשך חייהם.

ניווט גיבוש כיתתי

מהם יתרונות שיטה זו של ניווט-גיבוש כיתתי?

  • הילדים מתנתקים מהמסכים, לא עוד צמודים בפסיביות לטלפון/מחשב/טלוויזיה. הם יוצאים החוצה לאוויר הצח, מזיזים את הגוף, מסתובבים בשטח, מוקפים בנופי הטבע, עם צמחייה מגוונת וטופוגרפיה מעניינת. הסביבה הלא מוכרת, התנאים הבלתי שגרתיים ומשימות הניווט, כל אלה מגרים את סקרנותם ומחדדים את חשיבתם. 
  • "יגעת ומצאת – תאמין". זו תחושה שרובנו לא הרגשנו מזמן, כי אנו חיים בתקופה בה הכל נגיש וקל להשגה, ללא כל מאמץ. כבר לא צריך לצאת לשדות לזרוע ולקצור, לחטוב עצים ולשאוב מים, הכל זמין ובהישג יד, ולכן רובנו איבדנו את תחושת הסיפוק מהישג המגיע לאחר מאמץ גופני. בסדנת ניווט גיבוש כיתה, לעומת זאת, הילדים נדרשים למאמץ מסויים, בתנאי שטח, ולהצלחה שלהם יש טעם נפלא. 
  • בספורט הניווט אין ווייז, אין מפות גוגל, אין GPS ואין אמא ואבא שיגידו איך ולאן להגיע. הילדים עושים הכל בעצמם, מתכננים ונעים בשטח בהתאם לחוש ההתמצאות שלהם וליכולתם לקרוא את המפה, וכך הם לומדים לסמוך על עצמם, להפעיל שיקול דעת במקרה של טעות, לדעת איך לתקן את עצמם ולהפיק לקחים למהלכים הבאים. 
  • "המעז מנצח": אין מדובר כאן כלל בספורט "אקסטרים", אלא בפעילות מאתגרת, שכלית ומנטאלית, שבה נדרשים הילדים להשתמש בכל כישוריהם ולפעול בנחישות. וכידוע, ילדים אוהבים שניתנת להם ההזדמנות להתנסות במשהו חדש, שונה מהמוכר, ולהצליח לעמוד במשימה. 
  • גיבוש כיתה המושג בניווט הינו הרבה יותר עמוק ומשמעותי מזה הקיים ביציאה משותפת לסרט או להופעה, או בפעילות אחרת, כדוגמת מסיבה או משחקי חברה בחדר סגור. לסדנת הניווט של נביגו יש רבדים נוספים. על הילדים להיות לא רק נחמדים האחד כלפי השני, אלא גם לגלות את החוזקות והחולשות של עצמם ושל חבריהם, להתייעץ זה עם זה, לדעת לסמוך על אחרים, לדעת איך לעזור ומתי לבקש עזרה, והכי חשוב – להבין, שביחד, כחבורה מגובשת, הם מסוגלים להשיג כל מטרה. 
  • אין כמו הטבע כגורם מאזן ומשחרר, המעורר אצל הילדים מחדש את שמחת החיים, לאחר שעות רבות של רביצה פסיבית בין כותלי בנין, בכיתה או בבית. עבור ילדי המאה ה-21, שרגילים להוציא את מרצם בעיקר באמצעות משחקי מחשב ואפליקציות טלפוניות למיניהן, יציאה פיזית לשטח ומפגש בלתי אמצעי עם הטבע יוצרים חוויה מיוחדת והזדמנות לראות שהחיים הם הרבה יותר מאשר ארבעה קירות עם מחשב וטלוויזיה. בטבע מסתדרים אחרת, נושמים אוויר צח, נהנים מאור השמש הטבעי ועוסקים בפעילות גופנית בריאה, המחלצת את העצמות ותורמת לכושר הגופני, ולו במעט.

סדנת הניווט של נביגו מקרבת את ילדי הכיתה לטבע, יותר מכל פעילות גיבוש אחרת, ומעניקה להם גיבוש חווייתי, בלתי נשכח, בצורה הנעימה והבריאה ביותר.