שם
חוה דודלזק

תאריך לידה
21/5/1948

מקום מגורים
אלפי מנשה

קטגוריה 
D70

מספר חבר איגוד הניווט
530 

מועדון ניווט
לב השרון מנשה

מתי התחלת לנווט?
בערך לפני 35 שנה, כלומר כבר חצי חיים מנווטת, התחלתי דרך בעלי צביקה שהתחיל את ספורט הניווט בארץ. הצטרפתי לניווטים למרות שלא היה לי חוש כיוון בכלל. למדתי להתמצא, נהנתי מהיער וההליכה בטבע, גיליתי עולם חדש והתלהבתי מאוד.

איך היו התחרויות הראשונות?
לא היו אמצעים דיגיטליים בכלל, התחנות היו עם טושים בצבעים קשורים בחוט, חלק מהתחנות צבענו בעצמנו. את המסלולים על המפות  שירטטנו ידנית.
פעם אחת הגיעו לארץ נווטים מסקנדינביה וביחד אירגנו את הניווט הבינלאומי הראשון.

חוויות מניווטים בארץ?
אני אוהבת לנווט בכל מקום, כל יער הוא אחר ומיוחד. בשנים האחרונות אני מנווטת בעיקר בפארקים ומקומות שטוחים, העיקר לצאת לטבע ומחוץ לבית ולהנות בניווט.

חוויות מניווטים בחו״ל?
הייתי הרבה בחול עם צביקה בעלי, היינו בהרבה מדינות באירופה בעצם ברוב אירופה, נסענו לחול רק לניווטים ואח"כ היינו מטיילים. זכורה לי תחרות בטורקיה שבה הייתי עם קרע בשריר אבל ברגע שקיבלתי את המפה נעלם הכאב כי היה כל כך כיף. בתחרות הראשונה שלי בכלל בחול הלכתי לאיבוד.. זה היה בשבדיה, לא זיהיתי את השבילים וכשחזרתי לכינוס כבר המארגנים קיפלו את הכל אבל, למחרת אזרתי אומץ ויצאתי שוב ליער והצלחתי לסיים והרגשתי כאילו כבשתי את האוורסט.

נווטים במשפחה?
רק בעלי צביקה שהולך לניווטים יותר ממני, הילדים והנכדים באו פעם אבל לא נדבקו בחיידק הניווט.

מה את עושה חוץ מניווט?
מגיל 35 אני עושה ספורט וריצה, השתתפתי בתחרויות ריצה למרחקים קצרים. אני הולכת לחדר כושר כל בוקר הליכות, שחייה וטיולים בארץ ובעולם.

עצה לגבי הניווט בארץ?
להכניס יותר את הדור הצעיר לעולם הניווט, צריך יותר ילדים קטנים ותלמידים שיבואו לתחרויות וכמה שיותר ניווט בבתי ספר.

עצה מקצועית לנווטים מתחילים?
לא להתייאש, להתחיל לאט בפעמים הראשונות, להשקיע ולבוא כמה שיותר כדי להתקדם, לא לפחד לקום ביום שבת מוקדם בבוקר ועם הזמן תתחברו לספורט הניווט.

ברכה למדינה ולנווטים לרגל חגיגות ה70?
שהמדינה תמשיך להתקדם ולהתפתח בכל התחומים ורק בריאות לכולם. שהנווטים יגיעו להרבה ניווטים ויגיעו להישגים אישיים בארץ ובעולם. יש לנו מדינה מדהימה והנווטים הם גם מדהימים, אז זה הולך ביחד  🙂 

הניווט הספורטיבי קיים בישראל החל משנות השמונים. בעולם הניווט הספורטיבי בעל ותק של יותר ממאה שנים, כיום מאוגדת תחת IOF. בשנים האחרונות הניווט הספורטיבי צובר תאוצה מסחררת, ליגת בתי הספר בניווט תחרותי מתרחבת מבתי ספר שמקימים נבחרות המתאמנות מדי שבוע, חברים המצטרפים לאיגוד הניווט הספורטיבי ומגיעים לנווט בשביל הספורט והפאן בסופ"שים, משפחות שמחפשות "טיול אחר", יחידות צבאיות ואפילו חברות המנסות לאתגר את העובדים שלהם בפעילות חוץ איכותית.

כתב: עודד ורבין