הדרכת ניווט כמסגרת ליום גיבוש

חברות רבות מחפשות רעיונות מקוריים לימי גיבוש לעובדיהן. כשערבי קריוקי ועל האש על גג המשרד הפכו לבילוי נדוש, וחדרי בריחה לא יכולים להכיל כמות גדולה של אנשים, צריך למצוא פתרון מקורי, לחשוב מחוץ לקופסה. וכשמחליטים שהגיע הזמן לצאת מאור הנאונים לאור השמש, לחיק הטבע, ולארגן לעובדים משהו אחר, אין כמו הדרכת ניווט בשטח. כדי להבין את הזינוק בפופולאריות הטרנד החם הזה החלטנו לעשות לכם קצת סדר בראש ולהבהיר במה מדובר.

מהי הדרכת ניווט?

הדרכת ניווט שונה בתכלית מהניווט המוכר בצבא. בהדרכת ניווט תעבדו בקבוצה, על פי בחירתכם, והניווט יתבצע במספר וריאציות שונות. כמובן שקודם לניווט עצמו תקבלו הדרכת ניווט והדגמה של סוג הניווט המצפה לכם, כך שכשתצאו לשטח, תדעו בדיוק מה אתם אמורים לעשות.

סדנת ניווט

מס' דוגמאות לסוגים שונים של פעילות להדרכת ניווט:

  • המשתתפים מתחלקים לקבוצות ומקבלים כתב חידה ומפה. עליהם לפתור ביחד את החידה, שתוביל אותם למקום הבא. בנקודה הבאה ממתין להם כתב חידה נוסף, וכן הלאה, עד לחזרתם לנקודת הכינוס.
  • המשתתפים – שמחולקים לקבוצות קטנות – מקבלים מפה עם מסלול ידוע מראש, ועליהם להגיע לתחנות שבמסלול על פי סידרן בזמן הקצר ביותר.
  • ניווט זיכרון מאתגר, שבו יש מפה רק בנקודת הכינוס ובמס' תחנות לסירוגין לאורך המסלול ועל המשתתפים לזכור בעל פה את המסלול מהנקודה האחרונה בה ראו את המפה לנקודות הבאות.

איך תורמת הדרכת ניווט ליום הגיבוש?

קודם כל, סדנת הניווט מוציאה את העובדים מחוץ למשרד, לא לפאב שמתחת למשרד או למסעדה שמעבר לפינה, אלא לחיק הטבע, בבגדי ספורט. שנית, העובדים מתחלקים לקבוצות, כאשר ניתן לצוות יחד עובדים ממחלקות שונות שלא מכירים האחד את השני, ובכך ליצור חיבורים חדשים ולהרחיב את מעגל ההיכרויות של עובדי החברה. העובדה שהקבוצות מקבלות משימה משותפת ומתחרות זו בזו, גורמת להן להתלכד, ויוצרת קשר טוב גם בין עובדים שלא הכירו זה את זה לפני סדנת הניווט. פשוט כי כולם חותרים להצליח במשימה.

מעבר לכך, הצורך לפצח במשותף את כתב החידה ולנווט בשטח כקבוצה בזמן הסדנא, יוצר עבודת צוות יעילה ותורם בעקיפין לעבודת הצוות של העובדים בחברה בהמשך.

ערך משמעותי נוסף של הדרכת ניווט נוצר מעצם היציאה אל מחוץ לכותלי המשרד. רוב העובדים נמצאים בתבנית עבודה קבועה, מתשע בבוקר עד שש בערב, וכאשר אנו מוציאים אותם ליום שלם של גיבוש בנושא הדרכת ניווט, עם פעילות מחשבתית וספורטיבית בשטח, זהו שינוי מרענן עבורם, שתורם לא רק כיום גיבוש מחלקתי לעובדים בינם לבין עצמם, אלא גם לאווירה הכללית בחברה. בצורה זו משפיעה הדרכת הניווט בעקיפין גם על העלאת המוטיבציה, איכות העבודה והאווירה הכללית בקרב עובדי החברה.

אולי יעניין אותך:

סדנאות גיבוש לעובדים

ניווט בדד