העוצמה של המציאות מול הדימיון

אחת התמונות המפורסמות מגראנד קניון בארה"ב היא התמונה של The Horseshoe Bend בנהר הקולורדו (אריזונה), אפילו במפה העיקול בנהר נראה עוצמתי ומעניין. ישבתי שם ונהנתי מהנוף המדהים, זה היה נראה כמו בתמונות. לאחר כמה דקות של התבוננות, פתאום קלטתי שיש מעין מבנה קטן על שפת הנהר ואז כמה סלעים, שיחים, הבנתי שהעין מתעתעת, ואני לא באמת מבין את הגובה האמיתי של המצוק שעליו אני יושב. מה קורה פה בעצם?

העין האנושית לא יודעת להעריך גודל או מרחק של עצמים ללא קנה מידה ברור, למשל: סלע ענק מרחוק יראה קטן בדיוק כמו גודל של סלע שיהיה קרוב אלינו ולחלופין קושי בלהעריך מרחק של עצם מסוים שלא יודעים מה גודלו. המבנה הקטן שראיתי עזר לי להעריך את גובה המצוק, שיערתי שגודלו כ- 2X2 מטרים, מיד השתמשתי בטכניקת מדידית מרחק באמצעות האצבעות והערכתי שהמרחק כ- 280-320 מטרים. כמובן שניווט אצלי זה מקצוע ולכן לכל מקום שאלך אקח איתי מפה ומצפן, לכן פתחתי מפה ובדקתי את הפרש הגבהים בין הנקודה בה ישבתי לתחתית המצוק והנהר.

אחרי שהערכתי את הגובה הרב הבנתי שכל סלע שנראה קטנטן הוא בעצם בולדר ענק, בעומק הנהר אפשר היה להבחין במקומות בהם המים שקופים, נפעמתי מול עוצמתו של הטבע העצום הזה.

נראה אותכם מאתרים את המבנה! רמז: למרכז את המסך.

כיצד תוכלו להעריך מרחק במהירות?

תרגלו את תחושת במרחק שלכם, לצורך התרגול נתייחס לעצם נפוץ מאוד – מכונית. מידת מכונית סטנדרטית: רוחב 1.5 מטר, אורך 3.5 מטר. מידת אצבע ממוצעת: רוחב 1.5 ס"מ (בחלק של הציפורן). בתמונות מטה תוכלו למצוא את המרחק מול הגודל של המכונית ביחס לאצבע. 

  1. מתחו את היד ישר לפנים והרימו את האצבע כלפי מעלה.
  2. כעת בדקו טווח מחזית של מכונית (התרחקו / התקרבו בהתאם לתמונות).
  3. כעת בדקו טווח מפרופיל של מכונית (התרחקו / התקרבו בהתאם לתמונות).
  4. נסו לתרגל את השיטה על עצמים נוספים, התרגול מפתח ומדייק את יכולת הערכת המרחק.
  5. שפרו את יכולות ההתמצאות שלכם, הצטרפו לניווט של נביגו.

תרגול נעים!

מאת: מאור פרנטה