"צעדים כפולים" – מדריך מפה לניווט

ישראל טאובר

 

איך מחשבים אזימוט חוזר? למה חשוב לקבוע את גבולות הגיזרה? כיצד מוצאים את הצפון בלילה ואיך יודעים מהו השיפוע של ההר שעליו יש לטפס? 

צעדים כפולים – מדריך מפה לניווט ולהתמצאות מלמד את הקוראים כיצד לקרוא מפה וכיצד לנווט.  זהו המדריך המקיף השלם הראשון שנכתב בנושא זה בעברית, והוא מציג בשפה שווה לכל נפש מושגים בסיסיים בטופוגרפיה ובניווט. הספר סוקר סיבות ותרחישים של טעויות ניווט, מביא סיפורי מסע אמיתיים ומשווה בין דרכי ההתמודדות בשטח לבין קבלת ההחלטות בצמתים שאנו מגיעים אליהם בכל יום.  

ב"מסע החיים" אנו מנווטים על פי מפה ששרטטו המוסכמות החברתיות, חוויות הילדות שלנו והחינוך שקיבלנו. פרקי "כיוון הרוח" המשולבים בספר מראים כי קריאת מפת המציאות, שמירה על כיוון בעזרת מצפן פנימי והערכת ההתרחשויות בחיינו לפי קנה מידה אמין ואובייקטיבי – כל אלה דומים להפליא בעקרונותיהם לניווט במסע בשטח. 

צעדים כפולים – מדריך מפה לניווט ולהתמצאות מראה כי מאמץ ההליכה בשטח אינו רק סבל. פעמים רבות מגע האדמה, נשיאת התרמיל וההתרכזות במציאת הדרך משרים דווקא ביטחון ושלווה. הניווט ברחבי המדבר והטיפוס על פיסגת ההר מחייבים מחשבה צלולה וראייה מפוקחת של המציאות, ואלה יכולות לסייע גם ברגעי הכרעה בחיים, ובייחוד בעיתות משבר. 

ישראל טאובר שירת בצבא בתפקידי פיקוד וסיור ביחידה מובחרת, היה שותף להקמת מערכת המידע הגיאוגרפי של קק"ל וניהל את תחום הייעור, המיפוי והממ"ג בארגון. כיום הוא המנהל של חברת תֵּמה לתכנון סביבתי ומערכות מידע גיאוגרפי.

 

 

לפרטים נוספים והזמנת הספר, ניתן לפנות אלינו בוואטסאפ